Zece pentru România

12
3334

” Patriotismul este o chestie greu de exprimat în cuvinte. Nu este exact o emoție sau o opinie, nici o obligație ci mai degrabă o stare de spirit – o reflecție a scalei personale de valori și a respectului pentru rădăcinile noastre. Dragostea de țară reprezintă o parte a patriotismului, dar nu e vorba doar de dragoste. Nici doar de mândrie, deși mândria este unul din ingrediente. Patriotismul este un angajament față de tot ceea este mai bun în noi. Și este recunoașterea unei minunate esențe comune în ceea ce ne înconjoară – școala noastră, echipa noastră, orașul nostru, regiunea noastră, societatea noastră – cel mai adesea delimitate în ultimul rând de rădăcinile noastre etnice și de granițe … dar nu întotdeauna. Într-un fel sau altul cu toții simțim fără tăgadă o legătura cu țara în care ne-am născut.” (Vera Nazarian)

Ieri a fost 1 decembrie, ziua națională a României. Parcă mai mult ca niciodată românii din toată lumea au simțit nevoia să-și manifeste bucuria. Parcă mai tare ca oricând românii au simțit nevoia de România, nevoia unei entități comune puternice și prietenoase, care să-i apere și să-i protejeze, o  țară frumoasă cu conducători înțelepți în care copii noștri să aibă un viitor, în care să merite să trăiești și care să merite să o iubești. Și eu iubesc România, la fel ca mulți dintre dumneavoastră. Și pentru mine ziua României e în fiecare zi și încerc să fac ce îmi stă în putere pentru ca România să meargă înainte.

Am văzut mai demult un articol cu cele mai frumoase destinații montane din România pe site-ul Alexandrei Roşu (www.bloguldecalatorii.ro) și mi-a plăcut. Am văzut asemenea topuri și pe la televiziuni dar erau făcute din birou sau promovau interese comerciale zonale și nu mi-au plăcut. M-am gândit că dacă este cineva în măsură să facă un asemenea top, acea persoană trebuie să fie una care a fost în mai toți munții din România. Trebuie să fi fost acolo, să fi văzut cu ochii tăi toate aceste locuri minunate, să le baţi cărările şi să le asculţi poveştile pentru a putea emite, şi atunci cu dificultate, o opinie critică. Şi cel mai mult m-a bucurat că atunci când am terminat lista cu cele zece opţiuni ale mele, am realizat că am nedreptăţit cel puţin încă alţi zece munţi, pe care îi puteam include cu ușurință în listă :), însă promit că în privinţa asta mă voi revanşa. Sper ca mica mea selecţie de fotografii să vă facă plăcere!

1. Munții Piatra Craiului

001-Piatra Craiului

Piatra Craiului – Creasta Nordică (foto Alex Grigoraş)

002-Piatra Craiului

Piatra Craiului – Creasta Sudică (foto Alex Grigoraş)

003-Piatra Craiului - Padina lui Calinet

Piatra Craiului – Padina lui Călineț  (foto Alex Grigoraş)

2. Munții Făgăraș

004-Fagaras1

Munții Făgăraș – Lacul de acumulare Vidraru (foto Ştefan Bako)

006-Fagaras3

Munții Făgăraș – creasta (foto Alex Grigoraş)

005-Fagaras2

Munții Făgăraș – Lacul Bâlea (foto Lucian Bălănică)

3. Munții Retezat

009-Retezat3

Munții Retezat – vedere de pe vârful Judele (foto George Isac)

007-Retezat1

Munții Retezat – Tăul Negru (România mea, foto George Isac)

expeditie 560

Munții Retezat – Lacul Bucura vazuta de pe varful Peleaga (foto George Isac)

4. Munții Bihor

010 -Muntii Bihor

Munții Bihor – portalul de intrare în  Cetățile Ponorului (foto Lucian Bălănică)

011 - Muntii Bihor

Munții Bihor – Cascada Evantai, Cheile Galbenei (foto Lucian Bălănică)

012 - Muntii Bihor

Munții Bihor – Peștera Urșilor (foto Lucian Bălănică)

5. Munții Bucegi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Munţii Bucegi – creasta vestică văzută din Măgurile Branului (foto Alex Grigoraş) 

Bucegi 04

Munţii Bucegi – Abrupturile Bucsoiului (foto Doina Popa)

Bucegi 01

Munţii Bucegi – Lacul Bolboci (foto Doina Popa)

6. Munții Ciucaș

Ciucas 02

Munții Ciucaș – vedere spre Țigăile Mari (foto Alexandra Ghiţă)

Ciucas Goliat

Munții Ciucaș – Turnul Goliat (foto Lucian Bălănică)

Ciucas 03

Munții Ciucaș – vedere de pe vârful Zăganu (foto Alexandra Ghiţă)

7. Munții Parâng

016-Paring 2

Munții Parâng – Lacul Roșiile (foto George Isac)

017-Paring 3

Munții Parâng – vedere spre Parângul Mare (foto George Isac)

015 -Paring1

Munții Parâng – Lacul Câlcescu (foto George Isac)

8. Munții Aninei

Aninei01

Munții Aninei – Cheile Nerei (foto Ştefan Bako)

Aninei 2

Munții Aninei – Cascada Beușnița (foto Alex Grigoraş)

Aninei 3

Munții Aninei – Cheile Carașului (foto Alex Grigoraş)

9. Munții Rodnei

014-Rodnei1

Munții Rodnei – creasta văzută de pe vârful Ineu (foto Lucian Bălănică)

Rodnei 03

Vârful Pietrosu văzut de pe vârful Buhăescu Mare (foto Lucian Bălănică)

Rodnei 02

Munții Rodnei – vedere către culmea Buhăescu-Pietrosu din Tarnița La Cruce (foto Lucian Bălănică)

10. Munții Ceahlău

Ceahlau 4

Munții Ceahlău – Vârful Toaca (foto Lucian Bălănică)

Ceahlau - Gardul Stanilelor

Munții Ceahlău – Gardul Stănilelor (foto Robert Munteanu)

Ceahlau - Panaghia

Munții Ceahlău – Panaghia (foto Lucian Bălănică)

Dacă ar fi să caracterizez printr-un singur epitet România, acesta ar fi uimitoare. Pentru că în fiecare an, în fiecare de zi de mers prin România descopăr ceva nou, ceva frumos, ceva deosebit, ceva plin de vrajă şi culoare. Iar Zece pentru România nu este doar un articol scris într-o clipă de patriotism, ci este şi nota pe care o acord acestei minunate ţări pentru care trebuie să ne străduim mai mult ca să o merităm.

În încheiere vă las cu câteva versuri din poezia România Mea – autor George Lesnea. Deşteaptă-te române, oriunde te-ai afla!

„Românie din străbuni,
Ţara mea de duh şi stâncă,
Precum dangătul răsuni,
Eşti ca doina de adâncă.

Poartă oamenii sub frunţi
Noi şi limpezi înţelesuri,
România mea de munţi,
Ţara mea de văi şi şesuri.”

12 COMENTARII

 1. Conform democratiei si pluralitatii de opinii
  Propun alt top-ten:

  CodruMoma -Berzunti -Zarand -Lapus -Metaliferi -Latorita -PoianaRusca -Macin -Dognecea -Persani

  (tocmai au ratat intrarea in top-ten: Preluca, Baraolt, Fruntzi, Pietricica, Oas, Ghitzu)

 2. Imi place atunci cand, la sfarsit de an, se intocmesc clasamente dupa placerea inimii :).
  Placerea este cu atat mai mare cand podiumul are cel putin 10 trepte. Felicitari!

 3. Minunate locuri din Romania, minunate amintiri asternute in suflete. Le vezi si le revezi si te fac sa uiti de tot ce-i urat si cenusiu si sa-ti doresti sa indepartezi toate obstacolele si sa evadezi cat mai des…
  Multumesc Edi !

 4. E un clasament de nota 10.
  Fiecare masiv are farmecul lui, fiecare ne ofera peisaje unice care ne incanta ochii si sufletul.

 5. Orice selecţie sufletească este subiectivă.Important este să te hotărăşti pentru o alegere.Edy ,din alegerile de Nx10, pentru care a optat , la prima selectie,ne-a încîntat cu o parte a frumusetiilor din Romania pe care le-a văzut,şi care cred că le propune pentru cei doritori de natură.Cred că ar putea continua în fiecare lună ,cu prezentările,şi tot nu ne-am mulţumi ochii de frumuseţile noastre.Vă invit să participaţi alături de Edy să descoperiţi frumuseţile prezentate. Şi în modalitatea cea mai corectă, să vedem natura şi frumuseţile ei ,cu ochii noştrii.Pe meleagurile Romaniei.
  Ture frumoase

 6. Bravo Edi, foarte faine pozele selectate din masivele cele mai vizitate!

  P.S. M-a surprins plăcut TOP10-ul tău, în sensul că un ipotetic top 10 pe care l-aș fi realizat eu ar fi inclus aceeași munți, poate doar ordinea ar fi fost alta. Și probabil aș fi inclus în clasament munții Rarău-Giumalău, în detrimentul munților Bihor pe care n-am avut încă ocazia să-i străbat pe îndelete.

  • Muntii Bihor sunt un „must” pentru orice iubitor de munte din Romania. Si o pledoarie buna pentru acest munte sunt cele doua jurnale ale mele „Muntii Bihor – Oameni, taine, ascunzisuri”. Enjoy!

 7. @all: Multumesc la toata lumea pentru cuvintele frumoase si asa cum a spus si George, va invit sa ma insotiti si sa vedeti cu ochi vostri frumusetile Romaniei. Si poate asa vom conștientiza cu totii necesitatea protejarii acestui mediu natural deosebit.

 8. super topul, ma inspira si ma determina sa vad si muntii pe care inca nu am avut sansa sa-i urc ( dealde bihor, aninei) felicitari Edi pt jurnal!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Te rugăm introdu numele tău aici

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.